تبلیغات
معماری ایده آل - گنبد امیر چخماق

جستجو گر سایت معماری

 

گنبد امیر چخماق

دوشنبه 6 آبان 1387   10:40 ق.ظ


نوع مطلب : پروژه و مقالات معماری ، معماری اسلامی ،

توضیحات مختصری در مورد گنبد امیر چخماق بنا به در خواست یك دوست عزیز  در ادامه مطلب

گنبد امیرچخماق

مسجد امیر چخماق كه در تاریخ‏های یزد به نام مسجد جامع نو نیز خوانده شده است
در دوره صفویه به همت امیر جلال الدین چخماق شامی حاكم یزد از امراء و سرداران و مقرب درگاه شاهرخ  و زن او ستی (بی بی) فاطمه خاتون احداث شده است. این مسجد در سال 841 هـ.ق به پایان رسید.
از حیث زیبایی، وسعت، اهمیت و اعتبار بعد از مسجد جامع شهر قرار دارد.
در توصیف این مسجد باید گفت كه در كریاس (ساختمان جلوی درب وروردی) مسجد به میدان میر چخماق باز می‏شود، سنگی نصب گردیده كه بر آن متن وقفنامه‏ای به خط نسخ نقر شده است.
در طرف راهروی شمالی كه از درب كریاس به صحن وارد می‏شود، شبكه‏هایی ظریف از كاشی‏های معرق در پنجره‏ها نصب شده‏اند. قسمتی از سردر صفحه ایوان كاشیكاری معرق شده است  و جرزهای آن آجری رنگ می‏باشد. دور خارجی گنبد و بر كمربند آن عبارت "السلطان ظل الله...." به كوفی بنایی تكرارشده است. محراب صحنه اصلی از كاشی معرق است
با ساختمانی مقرنس كاری كه در وسط آن سنگ مرمر بسیار خوشتراشی به اندازه 1/15 * 3/38 متر نصب شده است.  و در وسط منقرص كاری یك گل مربع به اندازه 54 * 95 سانتیمتر نصب است و در دست چپ ایران، یك سنگ مرمر به اندازه 28 * 30 سانتیمتر نصب شده است.
سر در شرقی مسجد دارای كتیبه‏ای از كاشی معرق به خط ثلث محمد الحكیم است.
گنبد مسجد خمیده و تركدار است با كاشی سبز رنگ كاشی شده و پیرامون آن نیز كتیبه‏ای به خط كوفی قرار دارد.
 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مسجد امیر چخماق از مساجد معروف جمهوری اسلامی ایران و از جمله مساجدى است كه نشان از معمارى اصیل اسلامى دارد. این مسجد که به مسجد جمعه نو نیز مشهور است، در شهر یزد و مقابل میدانى به همین نام قرار دارد.
 

تاریخ تأسیس:
مسجد امیر چخماق كه در کتب تاریخى شهر یزد با نام مسجد جمعه نو از آن یاد شده، در عصر صفویان و با حمایت امیر "جلال الدین چخماق شامى" یكى از حاكمان یزد ساخته شده است. وی یكى از نزدیكان شاهرخ میرزا تیموری وهمسرش فاطمه خاتون بود. گفتنی است كار ساخت بناى این مسجد در سال 1437 میلادى به پایان رسید.

این مسجد حاوی آثار باستانى بسیاری است كه سمبل هنر معمارى اصیل اسلامى-ایرانى محسوب مى شوند.

بر روى در جلویى مسجد كه در مقابل میدان امیر چخماق است، قطعه سنگى وجود دارد كه بر روى آن نوشته هایی با خط نسخ به چشم مى خورد.

در شمال راهرویى كه به صحن مسجد منتهى مى شود نیز كاشى هاى معرق كارى شده زیبایى وجود دارد كه در پنجره ها و بالاى درها خود نمایى مى كند.

این مسجد دارای دو شبستان زمستانی و تابستانی است که در قسمت تابستانی آن (بالای محراب) بادگیر بسیار زیبایی واقع شده است.

شبستان زمستانی مسجد در سوی دالان ورودی قرار دارد که نور آن با سنگ مرمر تامین می شود. همچنین مسجد مأذنه مستطیل شکل آجری دارد که بر ورودی ضلع شرقی مسجد مشرف می باشد.

محراب مسجد پوشیده از نقوش معرق ومقرنس است ودر وسط آن سنگ مرمر بسیار زیبایی وجود دارد كه شکوه هنر کاشیکاری اسلامى- ایرانى را به نمایش می گذارد.

این شکوه در گنبد مسجد امیر چخماق که با کاشی های سبز پوشیده شده و بر روی آنها عباراتى به خط زیبای كوفى نوشته شده نیز نمایان است.

بخشی از سردر ایوان مزین به کاشی معرق است و کتیبه هایی در کاشی های معرق از سمت راست و چپ وجود دارد.

اطراف ایوان بلند شبستان با کاشی سبز و قهوه ای بر روی زمینه سرمه ای نقوش اسلیمی مخلوط کار شده است و در پایین آنها عبارت "القدر لله الله اکبر" دیده می شود.نوشته شده توسط : علی صنعتی