تبلیغات
معماری ایده آل - معرفی کشت هیدرویونیک

جستجو گر سایت معماری

 

معرفی کشت هیدرویونیک

جمعه 8 آبان 1388   10:53 ب.ظ


نوع مطلب : حاشیه ،

معرفی کشت هیدروپونیک:
اصطلاحاً هیدروپونیک در معنای water working می باشد ودر عمل به معنای پرورش گیاه در آب واملاح محلول می باشد. کشت هیدروپونیک این امکان را به ما می دهد که در ازای کار کمتر و زمان کمتر .....

مزیت ها:
کشت آبی مزیت ......

معرفی کشت هیدروپونیک:
اصطلاحاً هیدروپونیک در معنای water working می باشد ودر عمل به معنای پرورش گیاه در آب واملاح محلول می باشد. کشت هیدروپونیک این امکان را به ما می دهد که در ازای کار کمتر و زمان کمتر بازده بیشتری داشته باشیم.
تحقیقات نشان داده است که در کشت آبی اگرچه به خاک نیازی نیست ولی نیاز به مواد معدنی و عناصر غذائی موجود در خاک غیر قابل اغماض است, اصولاً خاک مکانی برای نگه داشتن گیاه, عناصر غذائی و محل توسعه ریشه است.درکشت آبی فقط عناصر غذائی مورد نیاز در اختیار گیاه قرار می گیرد تا بتواند به خوبی رشد کند واین عناصر به صورت مستقیم در اختیار گیاه قرار می گیرد و گیاه هرگز در معرض خطر تنش آبی و کمبود عناصر غذائی قرار نمی گیرد.
به طور کلی در کشت هیدروپونیک هر گیاهی می تواند پرورش یابد ولی بعضی از گیاهان رشد و بازده بیشتری دارند مثلاً میوهای سته [4] مثل گوجه فرنگی, خیار و فلفل, گیاهان برگی مثل کاهو و گیاهان علفی.
پیاده کردن تکنولوژی هیدروپونیک در یک سیستم گلخانه ای و یک محیط کنترل شده مزیت های اقتصادی زیادی را به همراه دارد. در چنین محیطی با کنترل درجه حرارت و میزان رطوبت و نور در تمام طول سال می توان گیاه زیر کشت داشت.
مزیت ها:
کشت آبی مزیت های زیادی را شامل می شود که عبارتند از:

 • صرفه جوئی زمانی و نیاز به نیروی کار کمتر:زیرا در کشت آبی نیاز به عملیات تهیه بستر خاک و وجین کردن علف های هرز و غیره نمی باشد.
  حذف بیماری ها در نتیجه حذف خاک.
  مصرف بهینه آب به دلیل آن که هیچ آبی به هدر نمی رود و علف هرزی وجود ندارد که از آب استفاده کند.
  کشت هیدروپونک به تولید کننده اجزه می دهد که گیاه را با تراکم بیشتری کشت کند در نتیجه تولید بیشتری داشته باشد.
  یک سیستم کوچک هیدروپونیک در هر جا قابل راه اندازی است.
  بازده تولید محصول, بیشتر و رشد سریعتر گیاه (در صورت تأمین عناصر غذائی مورد نیاز گیاه)
  ارزش غذائی بالای محصولاتی که در کشت هیدروپونیک تولید شده اند.
  مزه بهتر محصولات.
کشت سالانه در صورت برپائی این سیستم در محیط گلخانه و فضای بسته

نوشته شده توسط : علی صنعتی