تبلیغات
معماری ایده آل - معماری مدرن

جستجو گر سایت معماری

 

معماری مدرن

چهارشنبه 26 فروردین 1388   06:00 ب.ظ


نوع مطلب : پروژه و مقالات معماری ،

نوگرایی یا مدرنیسم

گستره ای از جنبش های فرهنگی می باشد که ریشه در تغییرات جامعه غربی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد. این واژه مجموعه ای از جنبش های هنری، معماری، موسیقی، ادبیات و هنرهای کاربردی...................              

نوگرایی یا مدرنیسم

گستره ای از جنبش های فرهنگی می باشد که ریشه در تغییرات جامعه غربی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد. این واژه مجموعه ای از جنبش های هنری، معماری، موسیقی، ادبیات و هنرهای کاربردی را که در این دوره زمانی رخ داده اند، در بر دارد. 

روند مدرن سازی ایران 

با اینکه جامعه ایران حرکت هایی در راستای تبدیل شدن به یک جامعه مدرن برداشته است، همچنان بسیاری از ارکان جامعه ، سنتی است. از دوران قاجار در اثر ارتباط با جوامع غربی مفاهیم تازه ای وارد فرهنگ ایران شد. و در پی آن مدرن سازی بوجود آمد. دارالفنون اولین موسسه آموزش عالی بود که بر معماری ایران تاثیر گذاشت.

در اوایل دهه 30 میلادی مهم ترین دوره مدرن سازی آغاز شد. بیشتر بناهای این دوره توسط معماران غیر ایرانی یا ایرانی هایی که در اروپا تحصیل کرده اند و سبک های معماری غربی را با خود آورده بودند طراحی می شد.

تاسیس دانشگاه تهران در سال 1313 حرکتی در جهت مدرن سازی بود و بدنبال آن دانشکده هنرهای زیبا در سال 1320.

معماری پر زرق و برقی که در شهرهای بزرگ رواج می یافت تضاد بسیار زیادی با فضاهای روستائی ایجاد می کرد. بیمارستان ها، مدرسه ها، دانشگاه های مدرن بخشی از زندگی شهری بود که مردم در شهرهای کوچک و روستاها از این امکانات محروم بودند. 

معماری مدرن 

معماری مدرن معماری است که سده قبل اروپا و آمریکا را شکل داده است. 

 


متاسفانه به علت حذف تزئینات، معماری به جای انتقال فرهنگ به کالایی اقتصادی تبدیل شد و همین امر باعث شد که معماری مدرن به بساز و بفروش تغییر رویه دهد. این حرکت از اروپا به تهران و از تهران به مراکز استان ها بوده است. 


 

نمایشگاه بریتانیا 

در معماری منظر این نمایشگاه فرم های جدید، گونه های گیاهی جدید و فضاهای جدید وجود داشت که با پارک های شهری تا آن زمان تفاوت داشت. 

Your browser may not support display of this image.

 

این پروژه بام باغ جفری جلیکو می باشد. خصوصیت بارز آن، آب روی بام است که برای اولین بار اتفاق افتاد. 

Your browser may not support display of this image.  Your browser may not support display of this image. 

لوکوربوزیه 

لوکوربوزیهمعمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی بود. وی به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین المللی مشهور است. او در شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس، در نزدیکی مرز فرانسه متولد شد. اولین خانه هایی که او طراحی کرد متعلق به خود وی بودند، مانند ویلا فالت،ویلا شوآب، ویلا ژان نرت. لوکوربوزیه به پاریس رفت و در آنجا در دفتر دو تن از معروف ترین معماران آن دوره یعنی آگوست پره و پیتر بهرنز به مدت چند سال کار کرد. او در طی فعالیت حرفه ای خود، استفاده از یکی از مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.  

جمله "خانه ماشینی است برای زندگی" نوع تفکر لوکوربوزیه را نشان می دهد. او این موارد را برای طراحی خانه ها استفاده می کرد:

  1. ستون ها ساختمان را از زمین بلند می کنند (ساختن پیلوت)
  2. بام مسطح و باغ در بام
  3. پلان آزاد
  4. پنجره های بلند و سراسری
  5. نمای آزاد، کف ها و دیوارها به صورت کنسول

 

لوکوربوزیه از یک شبکه مدولار با تناسبات طلایی برای طراحی پلان و نما استفاده می کرد و تناسبات و اندازه های بدن انسان را درطراحی بکار می برد.

یکی از بناهای معروف او "ویلاساوا" می باشد. ورودی اصلی سایت ویلاساوا چمنزار وسیعی است. این ساختمان همچون مکعبی سفید و سبک می باشد و طبقه همکف از جنس شیشه می باشد که باعث ارتباط بصری بین داخل و طبیعت می باشد. 


 

بروس گریام 

یکی از آثار معروف این معمار بزرگ برج سیرز نام دارد که یکی از بلندترین ساختمان های جهان  می باشد. این برج در شیکاگو قرار دارد.


 

نورمن رابرت فاستر 

این معمار بریتانیایی است و در منچستر به دنیا آمد. یکی از آثار او ساختمان شهرداری لندن می باشد. 


 

پست مدرن 

تعریف جنکز از پست مدرن ابهام است. یعنی ترکیبی از مدرن با سنتی.

معماری پست مدرن معماری است که بر پایه فنون جدید و قالبهای قدیم می باشد.

طراحی منظر فضاهای عمومی در سالهای پس از جنگ جهانی دوم مطرح شد.  

Your browser may not support display of this image.


نوشته شده توسط : فاطمه سهمی